Slovenská komisia Olympiády zo slovenského a literatúry a IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže reagovali na aktuálne platné protipandemické opatrenia vypracovaním Usmernenia k realizácii okresného kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktorého cieľom bolo zachovanie a zrealizovanie súťaže v pôvodnom termíne. Vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v SR nastala zmena v spôsobe realizácie okresného kola, a tak sa 27. novembra 2020 súťažilo online formou. Súťažiaci absolvovali iba písomnú časť, ktorá pozostávala z testu. Našu školu reprezentovala v kategórii C (žiaci 8. a 9. roč.) Ema Trnavská, žiačka 9. roč. Test tvorilo 25 úloh a čas na vypracovanie bol stanovený na 30 minút. Emka vypracovala všetky úlohy v časovom limite, blahoželáme a tešíme sa!
Naše aktivity
Novinky
Okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Rozhodnutie ministra z 12. 11. 2020 s účinnosťou od 16. 11. 2020
tvorba záložiek
Do galérie tvorba záložiek boli pridané fotografie.
3
Medzinárodný mesiac školských knižníc 2020
Aj v tomto školskom roku sme sa prihlásili do projektu: Záložka do knihy spája školy, ktorý vyhlasujú Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne. Ide už o 11. ročník tohto projektu, ktorého cieľom je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Keďže svoju účasť potvrdilo viac slovenských ako českých škôl, stala sa našou partnerskou školou Základná škola s materskou školou v Rakovci nad Ondavou z Košického samosprávneho kraja. Pre žiakov tejto školy vytvoríme 80 záložiek s témou: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze.
Október – mesiac úcty k starším
Členovia školského parlamentu pri vysielaní
Jeseň je krásna, jeseň je dar, lebo je obdobím zbierania plodov zeme, ktorú zušľachtili pracovité ruky človeka. Všetko je jasné, priezračné a čisté. Strieborné nitky babieho leta splietajú lúče skúpeho slnka. Nech táto krása jesene naplní aj srdcia našich starších spoluobčanov, našich seniorov, našich starkých práve teraz, keď nám mesiac október pripomína skutočnosť, že je mesiacom úcty k starším. Pre našich seniorov sme na 20.októbra, vzhľadom na mimoriadnu situáciu vyhlásenú v SR, spolu s pani starostkou pripravili prostredníctvom obecného rozhlasu reláciu venovanú poďakovaniu za ich celoživotnú prácu, za prácu v prospech obce, školy, rodiny,... Zaželali sme im chvíle prepletené vďačnosťou nás všetkých, nepremárnenie ani jedného ďalšieho dňa, život naplnený láskou a spokojnosťou.
Minister školstva oznámil nové opatrenia v školách platné od 12. októbra
V školách neboli zaznamenané ohniská nákazy a na dištančné vzdelávanie zatiaľ prešli 4 percentá žiakov. So zhoršujúcou situáciou s počtom nakazených ochorením Covid-19 je však potrebné upraviť opatrenia pre školy. Oznámil to v nedeľu počas rokovania ústredného krízového štábu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
ZÁKLADNÁ ŠKOLA 1. aj 2.stupeň - povinné nosenie rúška (Výnimka z nosenia rúšok bude platiť pre nepočujúcich, autistické deti či deti s mentálnymi poruchami.)
- prezenčná forma výučby
- po vyučovaní sa neorganizujú žiadne aktivity
- školský klub detí s prísnymi hygienickými opatreniami
Deň mlieka na školách
Do galérie Deň mlieka na školách boli pridané fotografie.
24
Hodina deťom
Keďže minoriadna situácia v spojitosti s pandémiou ochromila čiinnosť aj verejných zbierok, mnohé sa obnovujú až otvorením nového školského roka 2020/2021. Preto sa žiaci našej školy rozhodli, že sa v mesiaci november zúčastnia verejnej zbierky Hodina deťom. Podporte finančne aj Vy skvelú myšlienku pomoci deťom Slovenska. Vďaka Vašej podpore dokážeme prepojiť tých, ktorí pomoc potrebujú, a tých, ktorí ju chcú a môžu poskytnúť. Ďakujeme.
Oznam zákonným zástupcom, sprevádzajúcim osobám a žiakom
Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest), ako aj inej infekčnej choroby, nesmie vstúpiť do priestorov školy.
Pri výskyte týchto príznakov je potrebné telefonicky kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast. V prípade, že zdravotný stav nevyžaduje komunikáciu s lekárom, pri opätovnom nástupe žiaka do školy sa žiak preukáže prehlásením o bezinfekčnosti podpísaným zákonným zástupcom.
Letná škola
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo v júni Výzvu na predloženie žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojový projekt zameraný na organizáciu Letnej školy. Letné školy boli súčasťou opatrení ministerstva na zmiernenie dopadov krízového obdobia počas pandémie COVID 19, ktoré vznikli ako dôsledok prerušenia vyučovania v školách. Ich zámerom bolo poskytnúť zmysluplné využitie času počas letných prázdnin s výchovno-vzdelávacími aktivitami prispôsobené veku a potrebám žiakov a možnosť adaptácie žiakov na začatie šk. r. 2020/2021 po stránke vzdelávacej, socializačnej a výchovnej.
Aj naša škola vypracovala projekt, ktorý bol schválený, a tak sme v priestoroch ZŠ otvorili od 24. do 28. augusta 2020 Letnú školu. Navštevovalo ju 10 žiakov z 1. – 5. roč. Vzdelávanie bolo realizované formou zážitkového, tvorivého a hravého učenia sa. Každý deň mali žiaci pripravené aktivity rôznorodého charakteru zamerané na podporu tvorivosti a iniciatívnosti. V našej Letnej škole sa dozvedeli o tom, ako sa formoval slovenský spisovný jazyk, ako sa vyvíjali školstvo a odievanie v období stredoveku, aký význam a symboly majú olympijské hry v histórii ľudstva, aké boli začiatky poľnohospodárstva i evanjelického náboženstva, zopakovali si vedomosti z matematiky formou riešenia pracovných listov, hádali význam slov vezeckého nárečia, vyskúšali uloviť zviera oštepom i streľbu zo vzduchovky, navštívili a maľovali evanjelický kostol, vytvorili dobové odevy z papiera a brnenie zo zátok z plechoviek, zbierali lúčne rastliny a vytvorili si herbár vo forme náramkov, piekli perníky a bublaninu, vysmážali osúchy. Aktivity boli realizované v priestoroch školy a v jej blízkom okolí.
Súčasťou Letnej školy boli aj pohybové aktivity na multifunkčnom ihrisku obce. Žiaci navštívili Obecnú knižnicu, aby sa oboznámili so systémom fungovania výpožičiek kníh, či Ľudový dom, kde si vypočuli informácie o histórii, ľudových zvykoch a tradíciách obce Plavé Vozokany. V priestore pred školou sme pre žiakov Letnej školy zorganizovali Malú športovú olympiádu. Za absolvovanie Letnej školy bol každý účastník odmenený Certifikátom absolventa Letnej školy ZŠ Plavé Vozokany.
22
Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania v základných školách pre školský rok 2020/2021
Manuál pre základné školy si môžete prečítať na stránke minedu.sk
https://www.minedu.sk/data/att/16947.jpg
https://www.minedu.sk/data/att/16948.jpg
https://www.minedu.sk/data/att/16949.jpg
VALENTÍNSKA POŠTA
V týždni od 10. do 14. februára 2020 mohli žiaci našej školy poslať papierové pozdravy, srdiečka
alebo poďakovania prostredníctvom Valentínskej pošty. Schránky na odkazy boli umiestnené na oknách
chodieb školy. Valentínske pozdravy boli adresátom doručené 14. februára 2020. A bolo ich naozaj
dosť, boli veselé, farebné, milé, no predovšetkým úprimné.
Vezeckje fašangy
V nedeľu, 16.02.2020 sa v kultúrnom dome v Plavých Vozokanoch fašiangovalo celkom netradične. Členovia Občianskeho združenia „Priatelia školy 2006“ v spolupráci s Obecným úradom pripravili pre návštevníkov tvorivé dielne, v ktorých si mohli vyskúšať pečenie oblátok, trubičiek, zdobenie veľkonočných medovníkov alebo kraslíc, páranie peria do vankúšov, spriadanie ľanu či konope, pletenie korbáčov a košíkov a viazanie húžvičiek z kukuričného šúpolia, ktoré dnes možno využiť na viazanie viniča, či paradajok.
O kultúrny program sa postarali folklórny súbor Vozokanka, folklórny súbor z partnerského mesta Kestúc – Maďarsko a súbor Slnečnica z Dunajskej Stredy. Keďže išlo o fašiangové popoludnie, nesmeli chýbať ani masky. Mamičky a staré mamičky – členky Jednoty dôchodcov Slovenska pripravili pre návštevníkov tohto podujatia chutné občerstvenie. Celý bohatý program moderoval Roman Mihálka, ktorý svojimi vstupmi vytvoril príjemnú atmosféru.
Určite sa nenašiel žiadny nespokojný návštevník, tak môžeme len dúfať, že organizátori takúto akciu zorganizujú aj v budúcich rokoch.
16
Vianočná akadémia
Vianočná akadémia žiakov našej školy sa konala v kultúrnom dome 19. decembra 2019. Na jej začiatku sa všetkým prítomným prihovorila pani starostka a so svojím šmolkovským programom sa predstavili deti z materskej školy. Program našich žiakov otvorila pani riaditeľka a potom už zazneli vianočné piesne, básne, tance, dramatizácia rozprávky H. Ch. Andersena: Strom. Záver akadémie patril spoločnej vianočnej piesni. Pre všetkých prítomných sme pripravili aj chutný punč a vianočné trhy.
Výchovný koncert RTVS
Priamy prenos koncertu pre mládež v rámci cyklu Príbeh hudby 2 - O nesmrteľnosti vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave si pozreli a vypočuli aj žiaci našej školy. Prečo sa niektoré skladby a ich skladatelia stali publikom tak obľúbené a iné nie? V čom spočíva tajomstvo dobrej hudby? Na tieto a ďalšie otázky sme si 22. novembra 2019 vypočuli odpovede vďaka interaktívnemu vzdelávaciemu koncertu Bratislavského chlapčenského zboru pre mladých ľudí a Symfonickému orchestru Slovenského rozhlasu s dirigentom a zároveň i moderátorom koncertu Gabrielom Rovňákom ml. V pútavom programe plnom zaujímavých informácií zazneli ukážky zo skladieb W. A. Mozarta, L. van Beethovena, S. Rachmaninova, E. H. Griega i svetová premiéra orchestrálnej verzie častí zo suity JA RA LAJ slovenskej skladateľky Sylvie Bodorovej. V programe účinkovali aj Rómsky folklórny súbor Romano Jilo a klavirista Maroš Klátik.
Šaliansky Maťko
Školské kolo súťaže v prednese slovenských povestí: Šaliansky Maťko J. C. Hronského sa v našej škole konalo 9. decembra 2019. Do obvodového kola, ktoré sa uskutoční 18. decembra 2019 v Želiezovciach, postúpili a našu školu budú reprezentovať: v I. kategórii – Richard Ravasz (2. ročník) a v II. kategórii - Lívia Briešková (4. ročník). Blahoželáme!
Výchovný koncert Dr. Berger
Umelecká agentúra Berger pripravila pre žiakov našej školy Vianočný výchovný koncert v evanjelickom kostole. Vypočuli sme si skladby a piesne s vianočnou tematikou a spríjemnili si tak predvianočnú atmosféru.
Mikuláš
Do zasnežených Plavých Vozokán zavítal Mikuláš už 3. decembra 2019, presnejšie, do kultúrneho domu. Mikulášske dopoludnie našim žiakom i deťom z materskej školy vyplnili Mikuláš a čert zábavnými súťažami a hrami. Nechýbalo ani odovzdávanie balíčkov so sladkosťami. Záver patril veselej spoločnej fotografii.
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc bol vyhlásený Dr. Blanche Woollsovou, prezidentkou IASL (International Asociacion of School Librarienship – Medzinárodná asociácia školského knihovníctva) v r. 1999. Pripomíname si ho každý štvrtý októbrový pondelok v kalendárnom roku. V našej škole sme si tento deň pripomenuli 19. novembra 2019 spoločným čítaním, projektom Záložka do knihy spája školy a divadelným predstavením. Žiaci 1. a 2. ročníka sa zoznámili spoločným čítaním s Guľkom Bombuľkom, tretiaci a štvrtáci s Maťkom a Kubkom, žiaci 5. – 9. roč. so súčasnou detskou literatúrou prostredníctvom knihy: „Brata musíš poslúchať“ autorky Gabriely Futovej. Po ukončení čítania potešili žiakov našej školy záložky do kníh, ktoré vyrobili žiaci z partnerskej školy ZŠ s MŠ v Novosade. Všetci žiaci si pozreli v kultúrnom dome divadelné predstavenie: Snehulienka a sedem trpaslíkov v podaní Divadla Clipperton z Banskej Bystrice.
Dajme veciam druhú šancu
Žiaci základnej školy organizujú v dňoch 11. až 15. novembra 2019 v priestoroch vestibulu kultúrneho domu burzu oblečenia, hračiek a iných vecí, ktoré Vás alebo Vašich blízkych môžu potešiť. Predajná doba 12,30 – 13,30 hod každý deň trvania burzy. Výťažok z tejto burzy bude použitý na nákup pomôcok a vybavenia školy.